Ogniwa i akumulatory

 

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe LiFePO4 (LFP)

Akumulatory litowo-jonowe, w których katoda zbudowana jest ze związków litu, żelaza, fosforu i tlenu. Nie posiadają efektu pamięci. Posiadają najbezpieczniejsze ogniwa dostępne na rynku pod względem niepalności i braku wybuchowości. Akumulatory LFP charakteryzują się dużą odpornością na rozładowanie przy niepełnych cyklach naładowania. Można je ładować wysokim prądem. Ze względu na swoją trwałość, ilość cykli rozładowania i naładowania akumulatora LFP przy zachowaniu 80% nominalnej pojemności wynosi 2000. Przystosowane są do zastosowań motoryzacyjnych i marynistycznych, jak i również w przetwornicach i zabawkach.

Akumulatory litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe LiNiMnCoO2 (NMC)

Akumulatory litowo-jonowe, w których katoda zbudowana jest ze związków litu, niklu, manganu, kobaltu i tlenu. Nie posiadają efektu pamięci. Posiadają najlżejsze ogniwa dostępne na rynku oraz charakteryzują się bardzo dużą gęstością energii. Ilość pełnych cykli rozładowania i naładowania akumulatora NMC wynosi 1000. Akumulatory NMC posiadają największą maksymalną wartość pojemności odnośnie masy do objętości i relatywnie wysokie napięcie poszczególnych cel (3,7V), co przekłada się pozytywnie na rozmiar całego akumulatora. Stosuje się je w motoryzacji i marynistyce.

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH)

Akumulatory, w których katoda zbudowana jest z płytki niklowej, a anoda ze stopu metali. Zastąpiły one akumulatory niklowo-kadmowe. W dzisiejszych czasach większość akumulatorków o rozmiarach AA=R6 to akumulatory NiMH. Posiadają wysoką gęstość energii, natomiast potrzebują procesu formowania ze względu na efekt pamięci. Stosowane w tańszych elektronarzędziach.

Akumulatory VRLA (GEL i AGM)

Akumulatory kwasowo-ołowiowe bezpieczniejsze w ekploatacji niż zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Elektrolit w ich przypadku jest uwięziony w celach,w postaci żelu (GEL), posiadają również uszczelnione zawory. W akumulatorach AGM w celach umieszczona jest mata szklana, w której uwieęziony jest żrący elektrolit. Akumulatory żelowe posiadają wysoką trwałość, ale w określonych warunkach pracy, natomiast AGM stosowane są głównie w UPS-ach.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe (Lead Acid)

Akumulator z ciekłym elektrolitem (kwas siarkowy). Najtańsze wśród wszystkich akumulatorów. Stosowane powszechnie do napędu elektrycznych wózków widłowych, wózków golfowych, skuterów, do rozruchu w samochodach.

Akumulatory litowo-tytanatowe Li4Ti5O12 (LTO)

Akumulatory, w których anoda wykonana jest z tlenku tytanu. Posiadają one bardzo wysoki zakres temperatury pracy, nawet -46°C do 70°C. Akumulatory LTO mogą być ładowane dużym natężeniem prądu oraz charakteryzują się bardzo wysoką żywotnością (ok 7000 cykli). Stosuje się je głównie w motoryzacji.

Skontaktuj się za pomocą formularza

15 + 9 =

Ogniwa i akumulatory

Projektowanie i budowa pakietów

Badania i serwis